ستون پیشنهاد و انتقاد ( نامه ی سرگشاده) ۱۱دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۱

زرجوب و گوهر رود رشت همیشه جاری فاضلاب!!

قابل توجه استاندار گیلان ،نماینده های مردم شهرستان در خانه ملت، فرماندار رشت و مدیریت شهری شامل شهردار و معاونان و اعضای شورای شهر اینکه دو رودخانه زرجوب و گوهررود، جاری از فاضلاب متعفن در قلب شهر رشت تا چه زمانی باید به همین حال و روز باقی بماند.

اگر شهروندان رشتی دم بر نمی آورند معنایش این نیست که اعتراض و انتقادی به عملکردها شما ها ندارند، در عین حالی که ما رسانه ها که خدا را شکر مواجب بگیر حضرات نیستم در صحنه حاضریم. " منظور رسانه هایی که در خدمت مردم  و دلسوز به حال  جامعه هستند".
چرا محیط زیست گیلان برای حرکت های مردمی و اصلاح این دو آبراه " فوق آلوده و آلاینده" اقدامی نمی کند و همه کارهای مدیران از صبح تا شب سخنرانی و اظهار نظرها و فضاسازی رسانه ای برای جلب توجه افکار عمومی  است.؟
یا اساسا چرا تشکل های محیط زیستی که تعدادشان هم در گیلان و شهر رشت متعدد است،؟ در نوعی خواب خاص به سر می برند و در این موضوع بسیار مهم که با سلامت و سرنوشت مردم به ویژه کودکان مرتبط است، وارد نمی شوند. کودکانی که تعدادشان در گیلان و شهر رشت نسبت به تعداد کودکان در دیگر شهرها به علت زاد و ولد قطره ای بسیار کم و نسل گیلانی رو به انقراض است.!؟  
آیا سزاوار است این اندک کودکان رشتی یا ساکن رشت در تعفن جاری فاضلاب دو رودخانه شهر رشت دچار بیماریهای تنفسی و ریوی شوند که عده ای از آنها به گواه آمارهای غیر رسمی بهداشتی چنین شده اند.!
چرا مدیریت در کشور و استان تنها به امور روزمره و جلسات مکرر تبدیل شده است و کسی برای این مهم کار اساسی انجام نمی دهد. این درحالی است که رئیس کمیسیون بهداشت شورای شهرصریح اعلام می کند ، بودجه اصلاح ساختار دو رودخانه در جاهای دیگری هزینه می شود- چرا؟
به راستی چه کسی مسئول است و چرا کسی پاسخگو نیست و فقط روز را به شب می رسانیم تا چندین میلیون حقوق  و پاداش های آنچنانی و اضافه کارهاو حق ماموریت های را دریافت کنیم.؟
حقوق هایی که به ما امکان یک زندگی شاهانه می دهد در حالی که اکثریت جمعیت جامعه دچار مشکلات اقتصادی و معیشتی و عسر و حرج ناتمام هستند و گوش ها برای حل مشکلات همین مردم شنوا نیست.!؟
از سال 1369 که در استان مسئولیت داشتم ، تاکنون فریاد می زنم که به داد این رودخانه برسید و اجازه ندهید تا مجاری ورود فاضلاب هر روز و هرهفته بیشتر شود، اما چه کسی می شنود.!
بی تردید ما خسته نمی شویم  چرا که این رسالت و وظیفه ذاتی و حرفه ای ما است تا فرهنگ سازی کرده و مردم را نسبت به آنچه پیرامون شان می گذرد آگاه تر سازیم ، لکن مسئولان هم  در کنار جایگاه اجتماعی و حقوق های آنچنانی و سخنرانی های آتشین در مجالس و جشنواره ها، به خود بیایند.
اینکه مدیران به علت وقت و انرژی که برای کارهای مردم می گذارند مستحق دریافت های فوق هستند، اما نباید بعضی از امور تا این حد و چند دهه روی زمین بماند.!
باز هم اینکه استاندار، فرماندار و مدیران شهری خوبی داریم ، تردیدی در آن نیست اما  تاخیر در اجرای برخی پروژه های مهم مانند  موضوع حل مشکل فاضلاب دو رودخانه، زباله شهرهای گیلان به ویژه شهر میلیون رشت،  آسفالت معابر  از حقوق اولیه شهروندان است و باید به سرعت و با چنگ و دندان مرتفع شده و مشروط زمان نشود.
.
44 نقطه آینده گوهر رود

کارشناس های محیط زیست غیر دولتی اعلام کرده اند براساس بررسی های انجام شده 44 نقطه آلوده کننده  برای رودخانه گوهر رود وجود دارد که همگی ورودی فاضلاب خانگی یا صنعتی است.  
پرسش  از مدیران اجرایی استان، شهرستان و مدیریت شهر و نمایندگان مجلس که از مردم خوب و شریف رشت رای می خواهند این است ، به راستی بستن این نقاط معدود و محدود تا این حد دشوار است که همه مردم شهر باید تاوان آلایندگی این رودخانه را بدهند.؟
 گفته می شود زرجوب هم که در کنار گوهررود از آلوده ترین رودهای جهان به شمار می رود، همین شرایط را دارد.  در واقع کافی است که سرمنشاء آلودگی های برای همیشه کور شود در این صورت آب زلال به این دو رود باز می گردد.؟!
باز می گردد برای آنکه مانند دهه های قبل این دو رودخانه محلی برای ماهی گیری ، شستن ظرف های حاشیه نشین ها، شنای بچه های شهر و محل تفریح گردشگران شود.
به خانواده ها و بخش صنعتی اخطار داده شود "  مدعی العموم هم باید با جدیت در عمل وارد شود" که شما دو ماه فرصت دارید تا سیستم دفع فاضلاب  خانه و کارخانه  را مناسب و بهداشتی کنید، در غیر این صورت کارخانه بسته و منزل باید تخلیه و تخریب شود.  اگر قدرت حاکمیت و دولت و مجریان نباشد که در یک جامعه سنگ روی سنگ بند نمی شود.  اگر در شهرهای سراسر کشور قوانین راهنمایی درست رعایت نشود برای آن است  که قدرت قانون اعمال نمی شود و در مورد آلوده سازی رودخانه و تالاب انزلی و دریای خزر همین  قاعده وجود دارد .  
آقایان و خانم های مدیرعالی و رئیس و مدیر عامل  باید اکنون که بسیار هم دیر شده و بیماری بخشی از جمعیت حاشیه نشین رودخانه ها را فرا گرفته ، کار اساسی انجام بدهند. این بودجه های 50 و 60 میلیاردی تومانی و بودجه های سازمان های جهانی را برای این رودها هزینه کنند و  به زخم های دیگر نزنند که زخمی بزرگ و وخیم تر از آلایندگی زرجوب و گوهررود وجود ندارد.
بعد از 28 سال قلم فرسایی در این عرصه از همه دوستان دلسوزم در عرصه رسانه های استان و شهر رشت، مردم خوب و هوشیار و دستگاه قضایی گیلان  می خواهم که این مساله را هیچ روز و هفته ای به بایگانی نسپارند که وجود این دو آبراه  در کنار زباله های منطقه سراوان رشت  با شیرابه های سمی و فوق الاینده برای رشتی ها و مردم بخش عظیمی از استان گیلان فاجعه است .  
تشکل های زیست محیطی هم ملاحظه کاری نکنند و وارد صحنه شده، از همه ابزار رسانه های بهره بگیرند و نگذارند که شهر ما هر روز آلوده تر شود به ویژه آنکه در چند سال اخیر رشت از نظر تردد انبوده خودروها به استناد مدارک محیط زیست  روند افزایش الودگی دارد. آلودگی دود خودروها و بخش صنعت، دو رودخانه آلوده  انباشته از فاضلاب ها و زباله های منطقه سراوان بی تردید مجالی برای زندگی سالم باقی نمی  گذارد و باید حساست ها بر انگیخته شود و افکار عمومی منطقه حتما از خود واکنشی نشان بدهند. امیدوارم
 مجید محمدپور
نویسنده ، روزنامه نگار و استاد علوم ارتباطات
دی 97

منبع : گیلان 24

برچسب ها : رشت زرجوب گوهر رود مدیران اجرایی نمایندگان مدیریت شهری بخش صنعت خانگی آلایندگی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است