بازنشستگان به شدت چشم انتظارند + نگاه رسانه ۱۸شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۱

دولت با صرفه جویی طرح همسان سازی را اجرا کند

گیلان 24 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات خانه ملت گفت: دولت با صرفه جویی در برخی از هزینه ها می تواند در شرایط اقتصادی موجود حقوق بازنشستگان را همسان سازی کند.

جبار کوچکی‌نژاد در گفتگوی خبری 20 شبکه باران با اشاره به نظام همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت : اجرای این طرح به 100 هزار میلیارد تومان نیاز دارد.
وی افزود : در شرایط اقتصادی فعلی و با کاهش میزان درآمدهای حاصل از فروش نفت بدون صرفه ‌جویی بهینه در مصارف، اعتبارات اجرای این طرح تأمین نمی‌شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به وجود 600 هزار نیروی حجمی، طرحی، شرکتی و خدماتی بدون تعیین تکلیف اشاره کرد و گفت : تبدیل وضعیت این افراد به صورت قرارداد پیمانی و سروسامان بخشیدن به وضعیت آنان لازم و ضروری است.
جبار کوچکی نژاد رقم بودجه عمومی دولت را در لایحه بودجه سال 98، 460هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود : دولت بیش از 90 درصد از این مبلغ را برای حقوق کارکنان پرداخت می کند، بنابراین انتظار داریم بحث شفاف‌سازی پرداختی‌ها طبق قانون در دستور کار قوه مجریه قرار گیرد.
وی حقوق‌های نجومی و صرفه‌ جویی نکردن دولت در هزینه ‌کرد منابع را موجب هدررفت سهم بالایی از بودجه کشور دانست و تصریح کرد : دولت با یک خانه ‌تکانی و با کاهش هزینه‌های غیر ضروری می‌ تواند طرح ‌هایی نظیر همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان را اجرایی کند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود : صراحتا می گویم در تامین اجتماعی برخی ها 10 تا 15 میلیون تومان حقوق می گیرند در حالیکه حقوق هم ترازشان در دستگاه های دیگر 3 میلیون تومان است.
جبار کوچکی نژاد امتناع و مقاومت دولت برای اجرای بحث شفاف‌سازی در پرداختی‌ها و حقوق را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد : طبق مفاد قانون تمام پرداختی‌ها برای مشاهده آسان مردم باید در سایت‌ها قرار گرفته و بارگزاری شود اما دولت به دلایل مختلفی تاکنون از انجام این کار خودداری کرده است.
وی به مطالبات 8 هزار میلیارد تومانی فرهنگیان هم اشاره کرد و گفت : حدود 4 هزار میلیارد تومان از این مطالبات پاداش پایان خدمت بازنشستگان است که اخیرا 50 درصد آن پرداخت شد.
نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پاداش کمتر از 100 میلیون تومان پایان خدمت بازنشستگان افزود : این پاداش کم هم دیر پرداخت می شود.
نگاه رسانه:
براساس  اعلام مسئولان سازمان تامین اجتماعی برای اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشسته ها در سال اول 12 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است . نماینده رشت به خوبی می داند هم اکنون دولت 207 هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است و اگر پنج درصد این بدهی را بازپرداخت کند، تامین اجتماعی می تواند برای سال نخست طرح را اجرا کند.
مسئولان سازمان تامین اجتماعی می گویند، در حال حاضر به علت مشکلات بودجه ای کشور و شرایط خاص دولت امکان اجرای طرح همسان سازی وجود ندارد و بازنشسته ها فعلا منتظر نباشند، با این حال تلاشهایی در حال انجام است.
امید است طرح همسان سازی به صورت عادلانه و به دور از تبعیض ها اجرا شود و مانند افزایش حقوق  ها نباشد که سطوح پایین اندکی شامل حالشان شده و حقوق های بالا حتی اگر 10 درصد هم افزایش دریافتی داشته باشند چند میلیون به حقوق این قشر افزوده شود، به خصوص آنکه مدیران بازنشسته مشمول دریافتی ها ی بخش دوم هستند.
در طرح همسان سازی مستمری برای نمونه مدرک تحصیلی و سوابق خدمتی  افراد در نظر گرفته شود و فاصله دریافتی ها هم برای اجرای عدالت اندک باشد تا امکان  زیستن برای مستمری بگیران سطوح پایین فراهم شود. انشاء الله...

منبع : گیلان 24

برچسب ها : همسان سازی حقوق بازنشسته ها

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است