برنج وارداتی امکان ورود ندارد ۱۶فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۶

احتمال گرانی برنج تولید داخل بالا گرفت

واکنش اقتصادی: دبیر انجمن برنج گفت: کشورهای صادرکننده برنج تا پایان بحران کرونا صادرات محصول برداشت شده در سال جدید را ممنوع کردند.

مسیح کشاورز با بیان اینکه در شرایطی که شیوع ویروس کرونا قریب به اکثریت کشورهای جهان را درگیر کرده، اظهار داشت: باید در سیاست‌های تامین مواد غذایی کشورمان بازنگری کنیم، مانند دیگر کشورها که به هر قیمتی در حال تقویت ذخایر استراتژیک مواد غذایی خود هستند، باید برای امنیت غذایی کشور پیش‌بینی‌های لازم را اتخاذ کنیم.

وی گفت: در حاضر بسیاری از صادرکنندگان بزرگ محصولات غذایی چون گندم، برنج، دانه‌های روغنی و... به دلیل شیوع کرونا صادرات خود را متوقف یا به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند و از طرفی کشورهای واردکننده نیز با کاهش حقوق ورودی در تلاش برای بالابردن ذخایر استراتژیک مواد غذایی خود هستند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با بیان اینکه متاسفانه به دلیل عدم تخصیص ارز واردات برنج با اختلال روبرو شده‌است، تصریح‌کرد: با این وجود هنوز فرصت برای تامین بخشی از نیاز کشور به برنج وارداتی ارزان از دست نرفته، مشروط بر اینکه هرچه سریعتر ارز حدود ۵۸۰ هزار تن برنج واردشده یا معطل مانده در گمرکات تامین شود.

وی با بیان اینکه نیمی از این میزان برنج بدون دریافت کد تخصیص ارز و در نتیجه عدم تخصیص ارز با اعتبار واردکنندگان با هدف همکاری با دولت و حمایت از مصرف‌کنندگان وارد بازار شده‌است، تصریح‌کرد: علاوه بر این ۵۸۰ هزارتن برنج که منتظر تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی است، ۱۰۰ هزار تن برنج پاکستانی نیز در گمرکات رسوب کرده که لیست آن باید توسط وزارت صمت برای بانک مرکزی ارسال شود.

کشاورز ادامه‌داد: باتوجه به ممنوعیت صادرات برنج در دوره جدید برداشت از سوی صادرکنندگان بزرگ و کاهش عرضه در بازارهای جهانی و ورود کشورهای همسایه و همچنین کشورهای حوزه خلیج فارس برای خرید نامحدود محصولات کشاورزی، بیم آن می‌رود تجار هندی و پاکستاتی برنج‌های متوقف شده در گمرکات ایران را با بهای بالاتر به این کشورها بفروشند.

وی با اشاره به اینکه مصرف برنج وارداتی در کشور ماهانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تن بوده و در ایامی چون ماه مبارک رمضان و محرم به ۲۰۰ هزار تن درماه می‌رسد، مطرح‌کرد: از بانک مرکزی توقع داریم در خصوص امنیت غذایی کشور با حساسیت بیشتر با واردکنندگان برنج همراهی کرده و مانع از دست رفتن این فرصت شده و اجازه ندهد بازار کشور با کمبود برنج روبرو شود.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : برنج واردات کرونا قیمت تولید داخل

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است