۲۳اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۰

سفیدکننده ها را انبار نکنید

شبکه خبری گیلان 24: هیپوکلریت سدیم با هزینه کم و به صورت گسترده در دسترس قرار می گیرد، اما این ماده شیمیایی غشاهای مخاطی، پوست و مجاری تنفسی را تحریک می کند.عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه گیلان، آب و صابون و ژل های ضد عفونی کننده را مناسب دست ها دانست و گفت: گندزداهای سطوح انواع مختلفی دارد که مهمترین آنها بر پایه الکل و کلر است.

چایی بخش، با بیان اینکه اتانول ۷۰ درصد بیشترین کاربرد را به عنوان ضد عفونی کننده دارد، عنوان کرد: اتانول با از بین بردن ساختار پروتئین ها موجب انعقاد آنها می شود. البته استفاده از متانول یا الکل صنعتی توصیه نمی شود، زیرا در صورت برخورد با چشم کوری به دنبال دارد.

وی با اشاره به قابلیت اشتعال الکل، یادآور شد: از الکل برای ضد عفونی کردن سطوح کوچک استفاده شود و باید در فضای دارای تهویه کار ضد عفونی صورت گیرد. همچنین کاربرد الکل بر روس سطوح لاستیکی و پلاستیکی موجب تغییر رنگ، تورم، سخت شدن و ترک خوردن می شود.

این دکترای شیمی، گندزداهای بر پایه کلر را بسیار قوی و موثر دانست و اضافه کرد: هیپوکلریت سدیم با هزینه کم و به صورت گسترده در دسترس قرار می گیرد، اما این ماده شیمیایی غشاهای مخاطی، پوست و مجاری تنفسی را تحریک می کند.

چایی بخش، با بیان اینکه گرما و نور موجب تجزیه شدن سفیدکننده های کلردار می شود، گفت: این ماده به راحتی با سایر مواد شیمیایی واکنش نشان می دهد و لذا در مصرف آن باید احتیاط کرد. استفاده از سفیدکننده به صورت رقیق شده با آب(یک صدم) توصیه می شود. البته هنگام رقیق کردن استفاده از ماسک و دستکش و پیشبند و عینک برای محافظت از چشم ها فراموش نشود.

وی با تاکید بر استفاده از مواد سفیدکننده در فضای باز و دارای تهویه، تصریح کرد: سفیدکننده های کلردار موجب خوردگی فلزات به ویژه ظروف مسی و فولادی می شود و سطوح رنگ شده را خراب می کند لذا حتما از تماس آنها با چشم خودداری کنید و در صورت تماس حتما ۲۰ دقیقه با آب بشویید و به پزشک مراجعه کنید.

عضو هئیت علمی دانشگاه گیلان، با بیان اینکه از مخلوط کردن سفیدکننده با سایر شوینده ها خودداری کنید، گفت: شوینده های اسیدی یا حاوی آمونیاک در کنار سفیدکننده واکنش شیمیایی خطرناک نشان می دهند و موجب آزاد شدن گاز سمی کلر می شوند.

وی خواستار نگهداری از مواد سفیدکننده در ظروف تیره و دور از نور خورشید شد و اظهار کرد: گذشت زمان نیز موجب تجزیه سفیدکننده می شود و لذا از ذخیره بیش از حد آن خودداری کنید.

منبع : گیلان 24

برچسب ها : سفید کننده ها

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است