معاون اقتصادی منطقه خبر داد، ۷خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱:۱۴

صادرات سازمان منطقه آزاد انزلی 4 برابر رشد یافت

شبکه خبری گیلان 24 و نشریه واکنش: معاون سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه مجموع صادرات و صادرات مجدد منطقه آزاد انزلی در سال گذشته چهار برابر واردات این منطقه بوده است، گفت: تراز تجاری این منطقه در سال گذشته با اختلاف محسوسی مابین واردات و صادرات بالغ بر ۱۱۰ میلیون دلار، مثبت ارزیابی شده است.

مهندس وحید طالب پور  اظهار کرد: براساس آمار سامانه امور گمرکی و ثبت سفارش سازمان منطقه آزاد انزلی مجموع عملکرد صادرات و صادرات مجدد فعالان اقتصادی این منطقه در سال گذشته بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار بوده که این میزان چهار برابر مجموع واردات ۳۷ میلیون دلاری تجار، سرمایه گذاران و صنعتگران این منطقه در سال گذشته است.

وی اهم واردات فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی را شامل واردات مواد اولیه مورد نیاز صنایع و واحدهای تولیدی مستقر در منطقه دانست که جملگی برای تولید استفاده شده و پس از ایجاد ارزش افروده و تولید محصول نهایی بخشی از آن نیز صادرات و یا در خود منطقه به فروش می رسد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی اضافه کرد: بخش دیگر با رعایت قوانین ارزش افزوده و با پرداخت حقوق و عوارض دولت و مالیات ارزش افزوده وارد کشور می شود و بخش دیگری از واردات منطقه آزاد انزلی به پروژه های سرمایه گذاری داخلی و خارجی منطقه بر می گردد.

طالب پور تصریح کرد: در سال گذشته چندین پروژه سرمایه گذاری خارجی در سطح شهرک های صنعتی منطقه و بنادر انزلی و کاسپین با اخذ مجوز و در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی موفق به واردات سرمایه از خارج در قالب تجهیزات، مصالح و قطعات پروژه های سرمایه گذاری خود شده اند و به نوعی تامین سرمایه از خارج به داخل کشور در این زمینه صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه حوزه دیگر واردات صورت گرفته از سوی فعالان اقتصادی منطقه آزاد انزلی شامل واردات کالاهای همراه مسافر و خودروی پلاک منطقه می باشد، افزود: این دو بخش نیز در راستای سیاست های دولت و مدیریت ارزی و پس از الزام انجام فرایند ثبت سفارش جهت واردات در مناطق آزاد از اوایل سال ۱۳۹۷ روند نزولی شدیدی به خود گرفته اند؛ به گونه ای که طی سال گذشته هیچ خودروی سواری پلاک منطقه جدیدی وارد نشده است. همچنین میزان واردات کالاهای همراه مسافر این منطقه در سال گذشته علی رغم اختصاص سهمیه ۵۶ میلیون دلاری از سوی شورای عالی مناطق آزاد کمتر از ۱۲ میلیون دلار بوده است و در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی بسیاری از وارد کنندگان این منطقه به تولیدکننده تبدیل شده اند و در بازارها و مجتمع های تجاری این متطقه در کنار اجناس خارجی، اجناس داخل کشور و کالاهای ایرانی و تولید منطقه در رقابتی قابل قبول به فروش می رسند.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان عنوان کرد: به همت فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان، تراز تجاری این منطقه در سال گذشته با اختلاف محسوسی مابین واردات و صادرات بالغ بر ۱۱۰ میلیون دلار، مثبت ارزیابی شده است.

عضو موظف هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: به دلیل واقع شدن دو بندر انزلی و کاسپین و دو گمرک در محدوده این منطقه همواره کالاهایی از مسیر این دو بندر به داخل کشور وارد و در مقابل کالاهای داخل کشور نیز از مسیر این بنادر به کشورهای همسایه صادر می گردند، اما این واردات و یا صادرات مربوط به داخل کشور بوده و آمار آن با آمار عملکرد تراز تجاری منطقه ارتباطی پیدا نمی کند.

وی درخصوص واردات از مسیر منطقه به داخل کشور رویکرد تامین کالاهای اساسی و ضروری کشور به عنوان ایفای نقش ملی این منطقه در قبال سرزمین اصلی عنوان کرد و متذکر شد: در این خصوص نیز در طول سال ۱۳۹۸ از طریق دو بندر انزلی و کاسپین و گمرکات بندرانزلی و گلشن بالغ بر یک میلیون تن کالای اساسی و مواد اولیه کارخانجات برای نیاز کشور تامین شده، که این حجم از کالا شامل روغن، سویا، گندم، غلات دامی، چوب و برخی از تجهیزات مورد نیاز تاأسیسات نفتی، دام زنده، پارچه، قطعات خودرو، موتور سیکلت و دوچرخه و... بوده است.

طالب پور، با بیان اینکه واردات مذکور به رویه ترخیص قطعی و با اخذ ثبت سفارش کشوری از طریق وزارت صمت و طی مراحل بانکی در بانک مرکزی بدون دخالت سازمان منطقه آزاد انزلی، مستقیما از طریق مسیر منطقه وارد کشور می شوند و این کالاها به هیچ وجه در محدوده منطقه مصرف نمی شوند، افزود: در مقابل کالاها و تولیدات داخل کشور نیز از طریق بنادر و گمرکات مستقر در منطقه به دیگر کشورها از جمله کشورهای عضو اوراسیا صادرات می گردد و این رویه علاوه بر رونق بنادر شمالی و فعال نمودن کرویدورهای بین المللی و ایجاد اشتغال، رسالت سازمان منطقه آزاد انزلی را در تامین نیاز کشور از خارج نیز دنبال میکند.
زهرا رضائی

منبع : گیلان 24

برچسب ها : صادرات سازمان منطقه آزاد انزلی 4 برابر رشد یافت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است