یادداشت روز، ۳۰بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲:۴۰

چرا کسی نمی گوید، در منطقه آزاد انزلی چه گذشت؟

سازمان منطقه آزاد تجاری انزلی چندی است که دستخوش تغییرات بنیادی در مدیریت ها شده و این تغییرات در حالی انجام شده که در میان مردم منطقه ، محافل اداری در درون این مجموعه و درمحافل اقتصادی و سیاسی استان حرف و حدیث های زیادی دهان به دهان می شود.

این موضوع زمانی جالب تر می شود که رسانه های منطقه به خصوص رسانه های مکتوب ، رسانه ملی  و انبوه فضای مجازی رشت و انزلی و اکنون شهرستان جدید التاسیس خمام " شهرستانی بین رشت و انزلی"  و دستگاه های نظارتی و قضایی در این راستا سکوت  را ترجیح می دهند، شاید این شفاف سازی تاکنون به ما نرسیده باشد!.؟!
با رفتن رضا مسرور رئیس هیات مدیره و مدیر عامل قبلی در سال 1397 از منطقه آزاد انزلی و عضویت در شرکت پر در آمد و پر پول " شستا" وابسته به تامین اجتماعی،  روزبهان بعنوان رئیس هیات مدیره و مدیر عامل  او جایگزین شد. روزبهان پیش از این  رئیس برنامه و بودجه استان گلستان و قبل از آن هم مدیر عامل سازمان چای کشور به مرکزیت لاهیجان بود که گفته می شود، مورد حمایت یکی از معاونان رئیس دولت کنونی است.
با ورود دکتر روزبهان  به سازمان منطقه آزاد تجاری انزلی که این منطقه اقتصادی اکنون نقش مهمی در صادرات و واردات کالا بین ایران و کشورهای حاشیه خزر به موازات اداره های کل بنادر و گمرکات استان درانزلی به خصوص دردوره تحریم های غرب دارد، ابتدا طالب پور معاون اقتصادی و پیامد آن معاون فرهنگی ، اجتماعی و مدیران زیر مجموعه تغییر کردند. مدیر حوزه بندر کاسپین هم در این گیر و دار که از افراد با سابقه اهل انزلی  و عضو موظف سازمان است ناباورانه تغییر کرد تا آنکه ده روز قبل با آمدن مدیر جدید که از خانواده منطقه آزاد است باز هم  رفت و آمدهای مدیران ادامه دارد.
خبر این بود:
با حکم دکتر مرتضی بانک، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد «سیدمهدی نقوی» سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی سرپرست منطقه آزاد انزلی شد.
در حکم صادره دبیر شورایعالی مناطق آزاد با بیان اینکه بر اساس تفویض اختیار صورت گرفته به استناد ماده 6 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ماده 18 اساسنامه سازمان‌های مذکور، به موجب این حکم با حفظ سمت به عنوان سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی منصوب می‌شوید اظهار امیدواری شده با استعانت از خداوند متعال و رعایت اخلاق و تقوی الهی تمام توان خود را صرف کار و تلاش بی‌وقفه در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های تعیین شده برای منطقه آزاد انزلی صرف کنید.

وی پیش از این عضو موظف هیات مدیره و معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد انزلی بود، در سابقه خود رئیس هیات مدیره شرکت توسعه و سرمایه‌گذاری انزلی، مشاور مدیرعامل و مدیرکل حوزه ریاست، سرپرست اداره‌کل بازرسی و ارزشیابی و رسیدگی به شکایات، سرپرست اداره‌کل حراست این سازمان بوده و در عین حال مشاور اجرایی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو و رئیس حوزه وزیر جهاد کشاورزی بخشی از کارنامه مدیریتی ایشان است.
 پیش از این دکتر محمدولی روزبهان، مسئولیت ریاست هیات مدیره و مدیرعاملی سازمان منطقه آزاد انزلی را برعهده داشت.
انصاف اینکه مدیر عامل جدید خوش تیپ، کار دان و با تجربه است و شاید بد نباشد این عضو موظف هیات مدیره خودش درباره تغییرات توضیح دهد. نظر شما مخاطبان چیست.؟
 
افکار عمومی، رسانه ها، کارکنان این مجموعه  از دستگاه های نظارتی و قضایی و مسئولان منطقه آزاد می پرسند، به راستی در این منطقه چه خبر است و این جریان تا چه زمانی ادامه دارد و چرا به مردم اطلاع رسانی و شفاف سازی نمی شود. نویسنده اطلاعاتی در این باره در اختیار دارد اما چون مستنداتی در دست نیست " سکوت" بهترین  روش است.!
به خاطر داریم ، سه ماه قبل امام جمعه بندر انزلی ، برخی مسئولان شهرستان و استان هم در باره تحقیق و تفحص از منطقه آزاد انزلی اظهارنظرهای مستقیمی در تربیون ها داشتند و مصاحبه هایی انجام دادند و نماینده های مجلس هم در این راستا سکوت نکرد این مسئولان و مدیران تحقیق در باره منطقه آزاد انزلی را مسبوق به سابقه هم می دانند و اعتقاد ندارند که فقط باید کارنامه این سازمان اقتصادی برای یکی ، دو سال بررسی  و موشکافی شود..
مگر نه آنکه به فرمایش امام " ره" مردم محرم انقلاب هستند و باید مسائل کشور با آنها در میان گذاشته شود و مگر نه اینکه رسالت رسانه ها شفاف سازی ، آگاهی بخشی و سخن گفتن است، پس چرا همه سکوت کرده اند.
بسیاری از تشکل های سیاسی، انقلابیون، حوزه های رسانه با توجه به رفت و آمدهای مسئولان قضایی به شهرستان انزلی و رشت مرکز استان گیلان برای بررسی شرایط منطقه آزاد پرسش دارند و لذا شایسته است تا امام جمعه، نماینده مردم منطقه در خانه ملت، سازمان بازرسی استان، دادگستری گیلان، مدیران کنونی منطقه آزاد انزلی ، مدیران اجرایی و دیگران لب به سخن بگشایند و جلوی شایعات درون و برون مرزی را بگیرند.
مسئولان و افراد مطلع در صورت ممکن اعلام کنند، چرا عده ای از این سازمان عریض اقتصادی رفتند و برخی هم رفته و برگشتند و یا چرا مدیریت مورد وثوق مدیران دولت به آرامی بر کنار یا بگوییم جایگزین شدند.  مردم حق دارند از طریق رسانه ها بدانند در استان و در بخش های مهم اقتصادی مانند منطقه آزاد انزلی آن هم در این شرایط ویژه کشور چه خبر است
.
مجید محمدپور، مدیر مسئول مجله اقتصادی، اجتماعی واکنش/ 30 بهمن 1399
اولین مشاور مدیر عامل و مدیر روابط عمومی منطقه آزاد در دهه 1370

mohammadpour3650@yahoo.com
majid.mohammadpour3650@gmail.com
کارکنان منطقه آزاد انزلی به خصوص بخش های نظارتی ، مسئولان شهرستان، رسانه ها و مردم شهرستان و استان گیلان اگر در این باره اطلاعاتی دارند به لحاظ اهمیت مساله با ما در میان بگذارند تا به آگاهی افکار عمومی برسد که رسالت رسانه همین است و بس

منبع : گیلان 24

برچسب ها : منطقه آزاد انزلی یادداشت روز تغییرات مدیریتی افکار عمومی دستگاه های نظارتی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است