کد : 107 ۳آبان ۱۴۰۲ ساعت 14:44
مطالبه گری "

نان ها در سراسر گیلان هر روز کوچکتر و کنجدی تر می شوند!

پایگاه خبری ، تحلیلی گیلان ۲۴: نمیدانم که برای خانواده اهل خریدن نان گرم و تازه هستید و با نانوایی سروکار دارید.؟
نان ها در سراسر گیلان هر روز کوچکتر و کنجدی تر می شوند!

این روزها به هر شهر و دیار در سراسر استان گیلان به خصوص در شهر رشت مرکز استان به نانوایی های " بربری، سنگک، لواش و تافتون" سری بزنید، اولین نکته ای که نظر خریدار را جلب می کند – اندازه های کوچک شده نان ها است به طوری که سوژه خنده مشتریان شده است.!
تصور می کنید، گرانفروشی و کم فروشی فقط باید بر سر ترازو صورت گیرد " که آن دیگر دیجیتال شده و امکانپذیر نیست" ، در حالی که بعضی نانوایان با بی ملاحظه گی بسیار و خودسرانه از اندازه و وزن خمیر" چانه نان" می زنند تا به زعم خود در آمد یا بهره بیشتری ببرند.
بعنوان یک شهروند که هر روز نان گرم خریداری می کنم، نان در برخی نانوایی ها حداقل با مشاهدات میدانی در شهر رشت دقیقا به حد نصف نان های سابق با همان قیمت و البته همان کیفیت نامطلوب  رسیده است.!
اواسط تابستان بود که استاندار هم در جلسه ای اعلام کرد، انواع نان در استان به خصوص در شهر رشت از نظر کیفیت مناسب نیست و باید در این راستا اقدام شود. شاید دکتر عباسی در جریان اندازه نانی نباشد که به دست مردم می رسد.!
واقعیت این است که کمتر شهر و استانی را دیده ام که چنین کنند، اما این  این ضد فرهنگ و گرانفروشی در منطقه ما و شما جاری است.
با سه نانوایی در این باره گفت وگو داشتم که اظهار می دارند: آنها هیچ گناهی ندارند چرا که هزینه های کارگر و حامل های انرژی " گاز، آب ، برق "  و هزینه زندگی هر ماه گرانتر می شود ، اما افزایش دولتی و قانونی قیمت نان با این افزایش ها هیچ تناسبی ندارد.
نانوایان اعتقاد دارند ، همین فضای در اختیار برای نانوایی را اگر اجاره بدهند و دست از این کار بکشند، منفعت بیشتری دارد و زندگی شان بهتر اداره می شود، اما شغل شان را دوست دارند.
یک نانوا در مرکز شهر رشت می گوید: دستمزد کارگرها و گرانی بیمه کردن آنها، درست کار نکردن بعضی شان ، اعتراض مشتریان نسبت به کیفیت نان ، گاهی دیر رسیدن یا محدودیت د ر میزان آرد اختصاص یافته از مشکلاتی است که مسئولان و مردم خیلی با آنها در گیر نیستند.
سئوال شد که آیا این ها دلیل می شود که، نان را هم گران و هم کم فروشی " با کوچک کردن نان" کنید و پاسخ می دهد ، خیر هیچ دلیل نمی شود اما  با شرمندگی ما هم چاره ای نداریم.
وی می افزاید: هر چه اعتراض و نامه نگاری می کنیم و مراجعه به مسئولان مربوطه داریم ، فایده ای ندارد و مدیران اعلام می کنند که گرانی بیشتر موجب اعتراض افکار عمومی می شود.
نانوا یی تصریح دارد که  به علت افزایش هفتگی هزینه های تولید نان مجبور به کنجدی کردن و کوچک کردن اندازه چانه و هر قرص نان می شویم که خرج مان با دخل همخوانی داشته باشد.
سئوال شد، خوش انصاف  - آخه نان یک رو کنجدی 10 هزار تومان و دو رو کنجد 15 هزار تومان در حالی قیمت یک قرص نان متناسب بربری با نرخ مصوب 1800 تومان است.؟
او که اصرار دارد نامش افشا نشود ، عنوان می کند – خدا شاهد است با هزینه های زندگی و امکاناتی که برای نانوایی در اختیار جامعه قرار می دهیم ، صرفه اقتصادی ندارد و چاره ای نیست.
کلام نهایی گفت و گو با این سه نانوا این است که آنها خواستار افزایش مناسب قیمت انواع نان در سراسر کشور هستند چرا که قیمت آرد و کارگر و هزینه های دیگر همه جا گرانتر است و فقط محل کسب و کار در مناطق مختلف متفاوت است.
می گویند، با فزایش مناسب و متناسب با هزینه ها ، شورای آرد و نان بر کیفیت ها نظارت کند و با هر گونه گرانفروشی و کم فروش هم برخورد داشته باشد، اما تا آن زمان این رویه در بیشتر نانوایی ها ادامه خواهد داشت.
چند نفری هم که در صف نانوایی در مرکز شهر رشت حوالی گلباغ نماز منتظرند ، بعضی از بی انصافی نانوایان کم فروش و گرانفروش، بی انضباطی ساعت شروع و پایان کار ، عدم رعایت بهداشت و فروش ارد خارج از شبکه توزیع گله شدیدی دارند و دو نفری هم در حمایت از نانوایان گفتند:  هزینه ها گران و گرانتر می شود و این بندگان خدا چاره ای ندارند ، هر چند خودشان هم می دانند کم فروشی و گرانفروشی به بهانه کنجدی کردن و امثال آن زشت و اقدامی ضد مردمی است.
یک نفر هم به شوخی گفت: نان بربری های برخی نانوایی های  شهر رشت به اندازه یک بیسکویت شده که فقط شکر ندارد  و اگر بخواهید نان استاندارد از نظر کمی و کیفی داشته باشید ، باید برای هر قرص نان سفارشی ساده 10 هزار تومان بپردازید.
نظر شما شهروندان و مردم استان چیست ؟
داستان اول مرغ بود یا تخم مرغ شده است . مسئولان و مردم می گویند ، نانوایان باید نان استاندارد با نرخ مصوب به دست مردم بدهند و نانوایان هم عنوان می کنند ، باید هزینه ها کاهش یافته و آرد  و خمیر مایه و امثال آن به موقع و به اندازه کافی فراهم شود تا نان خوب به دست مردم برسد.
نظرتان را برای ما ارسال بفرمایید.  همین جا در وب سایت خبری ، تحلیلی گیلان 24
با مشخصات یا بدون مشخصات ، مهم نظرات خوب و غیر جانبدارانه شما است که راهگشا بوده و موجب می شود ، مسئولان براساس آن تصمیم درست را اتخاذ کنند.
مدیریت شبکه خبری ، تحلیلی " گیلان 24" – محمدپور 1402/8/3
 

پایگاه خبری ، تحلیلی گیلان 24
نظر شما
 
 
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
اصول علمی روزنامه نگاری - روزنامه نگاری سایبری
کتاب اصول علمی روزنامه نگاری " روزنامه نگاری سایبری" در 300 صفحه قطع وزیری منتشر شد. کتاب اثری مرجع دانشگاهی است که برای مدیران اجرایی و فرهنگی ، فعالان رسانه ای و مدیران و همکاران روابط عمومی های سراسر کشور انشاالله مفید و کاربردی باشد. این کتاب در مدت 45 روز به چاپ سوم رسیده است. اصول علمی مصاحبه ، گزارش نویسی ، خبر نویسی ، تاریخ روزنامه نگاری ایران، مباتی ارتباطات،سیاست های خبری، سواد رسانه ای، خبرنگاری بحران ، سوژه یابی و روزنامه نگاری سایبری" از فصل ها و مباحت کتاب است. پیام تان را به ایمیل "نویسنده" ارسال فرمایید. mohammadpour3650@yaho.com