کد : 151 ۱۱آبان ۱۴۰۲ ساعت 23:34
اصحاب رسانه و مدیران استانی و کشور لطفا کامل بخوانند

تا زمانی که جزیره ای عمل شود، تحولی در کار نخواهد بود

پایگاه خبری، تحلیلی گیلان ۲۴: براساس یک تجربه با سابقه بیش از یکصد ساله درغرب هر زمان که رسانه ها همراه و همگام ، هماهنگ و همدل عمل کرده اند، موفقیت ها بی نظیر و ماندگار بود.
تا زمانی که جزیره ای عمل شود، تحولی در کار نخواهد بود


اینکه آنها اغلب در رفتار و عملکردهای خود مانند نبرد میان مقاومت غزه و اسرائیل جانبدارانه عمل می کنند و یا تروریست از نگاهشان تعریف چند گانه و در مسیر حفظ منافع شان دارد، امروز بر افکار جهان اشکار است.
در ماموریت های خارج از کشور چند خبرنگار آمریکایی و انگلیسی در این باره توضیح می دادند: اگر چه رسانه های غربی زیر چتر کارتل های بزرگ و صاحبان قدرت و ثروت شبانه روزی و به صورت گسترده فعالیت دارند، اما برای رسیدن به هدف و حفظ منافع ملی شان هماهنگ و همراه  هستند.
به یاد این عبارت از بنیان گذار نظام اسلامی افتادم که عنوان می کردند، آنها در باطل خود با هم جمع هستند اما ما در حق خود متفرق بوده و اتحاد کافی و لازم نداریم و باید متحد باشیم.!

مجید محمدپور – نویسنده، کارشناس ارشد رسانه ومدرس علوم ارتباطات

به خاطر دارم، چند ماه پیش در نشستی با رئیس شورای فرهنگ عمومی استان گیلان متذکر شدم، متاسفانه رسانه های استان گیلان در چهار دهه اخیر از نظر عده و عدد بسیار انبوه بودند و مدیران کل ارشاد یکی از ژست هایی که در گذشته می گرفتند این بود که گیلان از نظر تعداد رسانه جزو سه استان اول کشور است.!
در حقیفت در فضای رسانه ای " آفتابه لگن هفت دست و ....." متوقف مانده ایم و در همان جلسه متذکر شدم که، به عنوان یک چهره فرهنگی و مذهبی تلاش کنید تا رسانه های استان ( مدیران و سردبیران حرفه ای از نظر کیفی و دانش رسانه)  برای توسعه استان، جبران عقب ماندگی ها و کارهای بر زمین مانده  از نظر فکری و اندیشه و هم پوشانی در کنار هم قرار گیرند.
در همین راستا چندی قبل به یکی از دوستان خوب و مدیر رسانه پیشنهاد تشکیل یک کارگروه رسانه ای را  پیشنهاد دادم، آرزویی که از سال 1369 به مدت هشت سال که رئیس ایرنا در گیلان بودم به عنوان یک ایده در اندیشه داشتم و برای تحقق آن تلاش فراوانی کردم.
با دو دبیر و سردبیر صاحب نام رسانه ای استان صحبت کردم و به ایشان هم توصیه کردم با مشخصات با دو نفر از مدیران رسانه مکتوب و فضای مجازی  صاحب نام گفت وگویی داشته باشند.
متاسفانه تا امروز 12 ابان ماه هیچ پاسخی از دوستان رسانه ای در مرکز گیلان دریافت نکردم و این رفتار به معنای آن است که دوستان تمایل به تلاش جمعی ندارند و می خواهند هر کسی برای خودش کاری انجام دهد. ناگفته نماند که همین سیاست کاری و نگاه فردی موجب سوء استفاده هایی در محافل سیاسی، اقتصادی و برخی مدیران رانتی شده است و اصحاب رسانه هم به خوبی به این موضوع اشراف دارند!.
از سوی دیگر این نگاه بخشی و کار فردی موجب شده است تا رسانه ها در گیلان و در استان ها و در پایتخت قدرتی نداشته باشند، اما ضرورت دارد در این رفتار و کار حرفه ای تجدید نظر کنند.
دوستان این توصیه ، نصیحت و شاید هم وصیت نویسنده را به خاطر داشته باشند که موفقیت با هم بودن و کنار هم بودن شکل می گیرد به خصوص آنکه وقتی هدف و خواسته شما خدمت به مردم، کشور و استان و کمک به افزایش سرمایه گذاری ها، توسعه و پیشرفت ، رفاه مردم و شفاف سازی ها باشد. هم چنین به ویژه آنکه انبوه رسانه های بیگانه معاند علیه شما عملیات های مخرب گسترده پیاده سازی  می کنند و برخی مدیران ناکارآمد د ر استان ها و مرکز کشور با رانت و وابستگی ها بر مصدر امور قرار دارند و کارهای کشور و مردم بر زمین مانده است.!؟
اکنون در آستانه انتخابات مجلس به یقین باید گفت 98 درصد رسانه های سراسر کشور با مراجعه به  نامزدهادی انتخاباتی  یا به تقاضای آنها تلاش دارند تا یک نفر که منافع آنها را در نظر می گیرد " با پول و وعده و رانت" را روانه مجلس کنند.
این در شرایطی است که اگر چند رسانه معتبر و حرفه ای در کنار هم قرار گرفته و با آگاهی و هوشمندی در سراسر استان برای انتخاب 13 نماینده در هر حوزه یک یا دو نفر را با نظر جمعی و تحقیقات مد نظر قرار دهند که افرادی توانمند، متعهد، صالح ، پاکدست ، اهل مطالعه و قانون دان باشند و بتوانند برای مردم، کشور و نظام خدمت کنند را راهی بهارستان کنند بزرگترین خدمت را به مردم جامعه کرده اند.
یا به عنوان مثال به مدیران اجرایی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، مدیریت شهری و اقتصادی از طریق قلم و اندیشه راهکارها را یاد آور شوند و به مدیرانی که لیاقت و کاردانی لازم را دارند کمک کنند تا به همراهی مردم کارهای به جا مانده یا عقب مانده را به سرانجام برسانند.
رجاء واثق دارم که همه دست اندر کاران رسانه ای این خواسته درست و به حق نویسنده را تایید می کنند که چند دست بهتر از یک دست صدا دارد ( رسانه های بیگانه به خصوص رسانه های استکباری این موضوع را به خوبی دریافت کرده و به آن عمل می کنند گر چه هدف و کارهایشان پذیرفتنی نباشد) ، ولی ما باید در حق خود راست قامت بایستیم و در کنار هم برای گیلان عزیز و ایران سربلند کاری سرآمد انجام داده و از کارهای تکراری، غیر موثر و تشریفاتی پرهیز کنیم.
صدا و سیما  بزرگترین رسانه  کشور به لحاظ تعداد شبکه ها و نیروها و بودجه و امکانات شاید تصور کند به تنهایی قادر است که اهداف نظام و مناطق را دنبال کند ، اما زمانی که با دیگر رسانه ها همراه و همگام باشد و هم اندیشی عملیاتی کند،  آن وقت این موفقیت و آثارش را بسیار بیشتر احساس و دریافت خواهد کرد.
کلام آخر اینکه – رسانه ها در کشور و در استان ها و در گیلان نباید جزیره ای ، فردی و به تنها فکر و عمل کنند که توفیقات شان اندک خواهد بود و عمل و اندیشه جمعی و تبادل نظر و هم پوشانی خیرات و برکات بسیار فراوان به همراه دارد. لطفا امتحان کنید.
منتظر نظرات اصحاب رسانه، مدیران استانی و کشور  و صاحبان اندیشه به خصوص دانشگاهیان هستیم.
دیدگاهها شما در انتهای همین یادداشت و برای تکمیل تر شدن آن به تدریج اضافه می شود ، لطفا نظر بدهید.   
[email protected]

 
 

پایگاه خبری، تحلیلی گیلان 24
نظر شما
 
 
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
اصول علمی روزنامه نگاری - روزنامه نگاری سایبری
کتاب اصول علمی روزنامه نگاری " روزنامه نگاری سایبری" در 300 صفحه قطع وزیری منتشر شد. اصول علمی مصاحبه ، گزارش نویسی ، خبر نویسی ، تاریخ روزنامه نگاری ایران، مبانی ارتباطات،سیاست های خبری، سواد رسانه ای، خبرنگاری بحران، روشهای سوژه یابی و یافته های نو در حوزه روزنامه نگاری سایبری" از فصل ها و مباحت کتاب است. این کتاب مرجع در مدت 45 روز به چاپ سوم رسیده است. فروش کتاب برای حوزه فرهنگ و رسانه 25 درصد تخفیف دارد. ایمیل "نویسنده" [email protected]