کد : 57 ۲۵مهر ۱۴۰۲ ساعت 00:21
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس؛

عملکرد بانک‌ها در حمایت از جوانی جمعیت ضعیف و ناکافی است

پایگاه خبری گیلان ۲۴: سید کریم حسینی با اشاره به مشکلات اقتصادی مانع از ازدواج و فرزندآوری و رشد موالید، گفت: عملکرد بانک‌ها برای حمایت از این امر بسیار ضعیف و ناکافی و در مواقعی صفر است.
عملکرد بانک‌ها در حمایت از جوانی جمعیت ضعیف و ناکافی است

نماینده مردم اهواز، کارون، باوی و حمیدیه و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره کاهش موالید در کشور عنوان کرد: توجه به رشد و جوانی جمعیت را در چند سال اخیر بارها مقام معظم رهبری مقام معظم رهبری هشدار داده بودند، در چند مورد هم اجرا کردند، اما قطعاً دستگاه‌های مسئول و نهادهای مربوط باید ورود جدی‌تری می‌داشتند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: یکی از اقداماتی که از طرف این نهادها انجام شد، تصویب قانون جوانی جمعیت از طرف مجلس شورای اسلامی بود که می‌توانست تأثیر خوبی در این امر داشته باشد؛ کمااینکه شاهد بودیم آن تمهیداتی که‌ در قانون جوانی جمعیت پیش‌بینی شده بود، موثر هم بود؛ اما از آنجا که مسئله رشد موالید و جوانی جمعیت یک مسئله چندوجهی است، باید یک همراهی، همکاری و هم‌فکری و عمل مشترکی بین دستگاه‌ها و نهادهای مختلف باشد.

به گفته حسینی قانون جوانی جمعیت پیش‌بینی شده اما لازم است دستگاه‌های فرهنگی که باید در موضوع ورود داشته باشند،  بسته‌های حمایتی را ارائه و اجرا کنند، که متأسفانه در برخی موارد اصول آن اجرا نشد.

نماینده مردم اهواز در مجلس یازدهم با اشاره به اهمیت مسائل اقتصادی در موضوع تشکیل خانواده و رشد موالید، عنوان کرد: قضیه مشکلات اقتصادی را ما باید یا یک مأموریت‌  یا مستمسکی برای برخی از افراد ببینیم که در هر دو صورت می‌توانست توسط دستگاه‌هایی که باید ورود می‌کردند، رفع و حل شود. به عنوان نماینده مردم و مرجع برخی از شکایات مردم، به‌ویژه در این حوزه، شاهدیم که مثلاً عملکرد بانک‌ها برای حمایت از این امر بسیار ضعیف و ناکافی و در مواقعی صفر است.

وی با تاکید بر اشاره درصد بالایی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌های مربوط به ازدواج و فرزندآوری به مسائل اقتصادی؛ عنوان کرد: بانک‌های ما حتی از پرداخت وامی که می‌تواند برای ابتدا و شروع این راه موثر باشد هم دریغ می‌کنند که مطمئناً تاثیر منفی از خود بر جای می‌گذارد. الان جوان‌هایی داریم که ماه‌ها پشت نوبت وام ازدواج مانده‌اند و علی‌رغم پیگیری چندباره، هیچ تسهیلاتی دریافت نمی‌کنند.

این عضو کمیسیون اجتماعی با اشاره به اینکه میزان وام ازدواج، مبلغ قابل توجهی هم نیست، اضافه کرد: این مبلغ حتی به اندازه‌ای نیست که بتواند به تشکیل خانواده کمک کند اما بسیاری از جوان‌هایی که به کمک همین مبلغ می‌توانستند بخشی از نیاز خود را رفع و زندگی خود را شروع کنند، پشت نوبت ایستاده‌اند. یقینا این مسئله تاثیر خود را در مسائل بعدی جمعیتی مانند رشد موالید و جمعیت خواهد گذاشت.

حسینی با اعلام اینکه تعداد افراد پشت نوبتی دریافت وام ازدواج از بانک‌ها، بعضاً به چندین هزار هم می‌رسد، اظهار کرد: یقیناً بنده این امر را شرط کافی برای تشکیل یک خانواده نمی‌دانم اما شرط کافی است و می‌توانست کمک‌کننده باشد. در کنار آن قطعاً دیدگاه‌ها و نگاه به امر ازدواج و تشکیل خانواده هم باید تغییر کند که در این مسیر، مراکز علمی و پژوهشی و فرهنگی می‌توانند تاثیر مستقیم بر مسئله داشته باشند و کمک کنند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخشی از راهکار حل مسئله جمعیتی کشور در حوزه استحکام نهاد خانواده است، اضافه کرد:  خانواده‌هایی که تشکیل می‌شوند و بعد از گذشت یک یا دو سال به بهانه‌های مختلف یا اجبار برخی مشکلات به جدایی ختم می‌شود در این امر موثر هستند.

حسینی با بیان اینکه  جدایی زوج‌ها هم علل و عوامل مختلفی دارد که بخشی از آن فرهنگی و بخشی حتی درمانی و پزشکی است؛ افزود: در حال حاضر بچه‌دار نشدن زوج‌ها جوان یکی از مشکلات اصلی است که باید در حوزه درمان به آن پرداخت و تسهیلات لازم در اختیار زوج‌ها قرار داده شود.

پایگاه خبری گیلان 24
نظر شما
 
 
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
اصول علمی روزنامه نگاری - روزنامه نگاری سایبری
کتاب اصول علمی روزنامه نگاری " روزنامه نگاری سایبری" در 300 صفحه قطع وزیری منتشر شد. اصول علمی مصاحبه ، گزارش نویسی ، خبر نویسی ، تاریخ روزنامه نگاری ایران، مبانی ارتباطات،سیاست های خبری، سواد رسانه ای، خبرنگاری بحران، روشهای سوژه یابی و یافته های نو در حوزه روزنامه نگاری سایبری" از فصل ها و مباحت کتاب است. این کتاب مرجع در مدت 45 روز به چاپ سوم رسیده است. فروش کتاب برای حوزه فرهنگ و رسانه 25 درصد تخفیف دارد. ایمیل "نویسنده" [email protected]