کد : 427 ۱۸دی ۱۴۰۲ ساعت 14:37
بعلاوه نگاه رسانه،مهم

کاهش مشارکت، رمز فتنه دشمن در انتخابات است

پایگاه خبری، تحلیلی گیلان ۲۴: استاندار گیلان در شورای اطلاع رسانی استان اعلام کرد: امروز فتنه افکنی دشمنان بر موضوع انتخابات متمرکز شده، چنانکه کاهش مشارکت رمز فتنه دشمنان در انتخابات است.
 کاهش مشارکت، رمز فتنه دشمن در انتخابات است


وی در جلسه شورا که  به دلایلی روشن از جمله مسائل پدید آمده در اداره کل ارشاد گیلان پس از مدت ها وقفه برگزار شد ، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب چهار محور مهم مشارکت، امنیت، سلامت و رقابت انتخاباتی را مطالبه کردند و حضور نیروهای انقلابی در انتخابات را موجب امیدواری بدنه اجتماع خواندند.

اسدالله عباسی حرکت در مسیر تبیین شده از سوی حضرت آیت الله خامنه ای را ضروری دانست و تصریح کرد: وظیفه ما فراهم آوردن شرایط کافی برای آگاهی بخشی به مردم است تا شاهد افزایش مشارکت اجتماعی در این عرصه سرنوشت‌ساز باشیم.

وی با اشاره به ظرفیت شورای اطلاع‌رسانی در مسیر روشنگری و اطلاع رسانی هوشمندانه، گفت: لازم است برنامه هایی مدون و اجرایی برای برگزاری هرچه باشکوه تر انتخابات در این شورا مصوب کنیم.

استاندار گیلان با تقدیر از رسانه‌های رسمی که همراهی و همکاری خوبی در مسیر آگاهی بخشی به جامعه و روشنگری دارند، اضافه کرد: شمار اندکی از رسانه ها به دلایلی، همسو با دولت نیستند و تلاش دارند با هدف قرار دادن نماینده عالی دولت و حتی بی اثر نشان دادن اقدامات صورت گرفته، در جامعه موج ناامیدی ایجاد کنند که این اقدام ناامیدی را در جامعه ترویج می دهد.

عباسی تصریح کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان باید در چارچوب قانون با رسانه‌های غیرمنصف که سعی در تشویش افکار عمومی و نشر اکاذیب دارند، برخورد کند.

وی ارتقای سواد رسانه‌ای را نیاز امروز جامعه رسانه و حتی مدیران خواند و افزود: در این مسیر استفاده از ظرفیت اساتید برجسته و آشنا با قانون مطبوعات یک ضرورت است.

استاندار گیلان، باید و نبایدهای قانون تبلیغات در فضای مجازی را نیازمند معرفی دانست و ادامه داد: تاثیر رسانه‌ها در رفتار انتخاباتی مبرهن و آشکار است، از اینرو فعالان این بخش باید با حفظ بی طرفی، پرهیز از نقد غیر منصفانه و تخریب شخصیت‌ها به مدیریت فضای رسانه ای بپردازند.

وی به نقش روابط عمومی ها در تنویر افکار جامعه مخاطب خود اشاره کرد و افزود: در راستای اطلاع رسانی هر چه بهتر خدمات و تلاش های دولت، روابط عمومی‌ها و مدیران دستگاه‌های اجرایی که در انعکاس عملکردها دچار ضعف و ناتوانی هستند، شناسایی و در جلسه شورای اطلاع‌رسانی معرفی شوند.

عباسی عنوان کرد: برای مقابله با اقدامات دشمن باید مختصات فضای افکار عمومی را کامل درک کنیم تا ارتباط ما با جامعه برقرار و عملیات رسانه‌ای موفق انجام شود.

وی افزود: ادارات و نهادها جهت مشارکت جویی در انتخابات برنامه‌های اثربخش و متفاوت از سال های گذشته را طراحی و اجرا کنند و در سربرگ اداری و مکاتبات دستگاه‌ها، پیامی مبنی بر مشارکت انتخاباتی درج کنند.

استاندار گیلان، اطلاع رسانی روند انتخابات و ارایه روزشمار برگزاری انتخابات به شیوه هنرمندانه را اقدامی لازم از سوی دستگاه ها و نهادها برای مخاطبان آن بخش خواند و اضافه کرد: درخصوص دسترسی بهتر اهالی رسانه به اینترنت، شرکت ارتباطات زیرساخت و مخابرات نسبت به ارائه بسته های تشویقی ویژه همچون اینترنت رایگان و نیم بها برای فعالان این بخش اقدام کند.

وی اظهار کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز با همکاری روابط عمومی استانداری و حوزه هنری و بسیج رسانه، جشنواره رسانه ای را با رویکرد شور و نشاط پیش از انتخابات طراحی کنند و محتوای ارسالی در جشنواره را با نام صاحب اثر برای فضاسازی انتخابات مورد بهره‌برداری قرار دهند.

عباسی از صدا و سیما نیز خواست تا با طراحی مسابقات تلویزیونی شبانه با محوریت قانون انتخابات، نسبت به آگاهی بخشی عمومی اقدام کند و به صورت نوبتی دستگاه‌های اجرایی جوایز آن را تامین کنند.

وی با بیان اینکه باید در فضاسازی محیطی و تدوین برنامه‌های انتخاباتی جامعه روستایی و رای اولی‌ها ویژه دیده شوند، گفت: انتخابات برای همه لایه‌های جامعه است و باید کام همه اقشار از شور و نشاط این جشن ملی شیرین شود

 

*****

نقد متعهدانه و دلسوزانه

طی یک سال گذشته منتهی به اوایل شهریور ماه امسال بارها به آقای استاندار و مسئولان استانداری تاکید و توصیه مستقیم و مکتوب داشتم مبنی بر اینکه ،" نسبت به تشکیل ماهانه جلسات شورای اطلاع رسانی دقت و دغدغه داشته باشند و در این شورا به صورت شورایی سیاست گذاری ها مناسب برای هر منطقه و استانی صورت گیرد.

در این مشورت ها و توصیه ها  بارها یاد آور شدم ، شورای اطلاع رسانی نباید شکل تشریفاتی و سخنرانی داشته باشد بلکه باید به جدیت و راهبردی وارد میدان عمل شده و در راستای اطلاع رسانی شفاف ، جهاد تبیین، آگاهی افکار عمومی و اقناع جامعه به جد عمل کند و  گیلان در این عرصه یک الگو و نمونه برای استان های دیگر باشد.!.

مساله مهم  اطلاع رسانی ، شفاف سازی و اعتماد سازی هرگز نباید دستوری باشد که سابقه چهار دهه گذشته در کشور نشان داده است، اغلب فعالان اصحاب رسانه های معتبر و حرفه ای به صورت فرمایشی و دستوری هرگز زیر بار نخواهند رفت و باید با آنها همفکری، هم اندیشی و همپوشانی کرد. علاوه بر آنکه باید به مجموعه رسانه های استان چه مکتوب، مجازی و صدا و سیما توجه و رسیدگی مناسب بشود ، در غیر این صورت اخبار به شکل نخ نما، نمایشی ، فرمایشی و سطحی مانند آنچه هم اکنون بیشترجریان دارد - منتشر خواهد شد.

به مسئولان بخش فرهنگی  اعم از فرهنگ و ارشاد، سازمان تبلیغات، دانشگاه های استان به خصوص دانشگاههای گیلان، آزاد اسلامی ، علوم پزشکی و جهاد دانشگاهی گفته شد که ، به جامعه رسانه ای و حوزه مهم روابط عمومی ها نه فقط در کلام و تعارف بلکه در میدان عمل بها داده و ارزش گذاری کنید و بدانید  و آگاه باشید ،  اگر در این راستا که خواست  شاخص مقام معظم رهبری است عمل نشود ، رسانه راه خود را خواهد رفت و البته که تمکین نمی کنند و حداقل خنثی خواهند بود!.

در این راستا برخوردهای قهری و مجازات " مگر آنها که به عمد جرمی مرتکب می شوند" هم جوابگو نیست زیرا که اهل قلم به شیوه ای دیگر عمل خواهند کرد و این تجربه سالهاست که ثابت شده است.

به مدیران اجرایی ، فرهنگی و اجتماعی از مسیر تحلیل، تفسیر، یادداشت  در رسانه و یا دیدارهای چهره به چهره عنوان شد: باید با متانت، تدبیر و دور اندیشی رسانه ها را همراه و همدل کرد و با ارایه راهبرد، نظم و برنامه از آنها دلجویی و مردم را در همه زمینه ها از جمله در بخش انتخابات به  مشارکت فراخواند.

گفته شد ، شما هیچ شیوه موثری غیر از این ندارید و این روش علمی در بسیاری از کشورهای پیشرفته جواب داده است و نیاز به تجربه مجدد نیست. در یک کلمه رسانه های متعهد، همراه، دلسوز، خوش فکر، حرفه ای را در طول سال تحویل بگیرید و برای هر اقدام آنها پاداشی در نظر گرفته شود. با آنها نشست های تخصصی و علمی برگزار و با هم اندیشی به افکار عمومی کمک کنید و اطمینان داشته باشید که رسانه های در هر زمان و مکانی اثرات خود را خواهند داشت.

اعلام شد، برای شورای اطلاع رسانی استان یک کارگروه رسانه ای از مدیران تواتمند و حرفه ای را انتخاب و با طرح و راهکارهای آنها اهداف تان را دنبال کنید.؟!

اکنون هم به اقای استاندار و مدیر کل غیر بومی و جدید ارشاد اسلامی گیلان توصیه دارم، هرچه سریعتر این کار را  عملیاتی کنند به ویژه آنکه در مجموعه ای رسانه ای استان نیروهای ارزشمند و حرفه ای شاخصی داریم و از توان و دانش آنها  با آغوش باز به درستی بهره بگیرید

مدیر مسئول - 18 دی ماه 1402.

 

.

رمز فتنه
دشمن
کاهش مشارکت
انتخابات

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

همه تحلیل و اخبار شبکه خبری گیلان 24 را می توانید به نام خود یا بدون ذکر منبع بازنشر کنید. مهم انتشار اثر است.

نظر شما
 
 
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
اصول علمی روزنامه نگاری - روزنامه نگاری سایبری
کتاب اصول علمی روزنامه نگاری " روزنامه نگاری سایبری" در 300 صفحه قطع وزیری منتشر شد. اصول علمی مصاحبه ، گزارش نویسی ، خبر نویسی ، تاریخ روزنامه نگاری ایران، مبانی ارتباطات،سیاست های خبری، سواد رسانه ای، خبرنگاری بحران، روشهای سوژه یابی و یافته های نو در حوزه روزنامه نگاری سایبری" از فصل ها و مباحت کتاب است. این کتاب مرجع در مدت 45 روز به چاپ سوم رسیده است. فروش کتاب برای حوزه فرهنگ و رسانه 25 درصد تخفیف دارد. ایمیل "نویسنده" [email protected]